Výhonky

Začal jsem se v nedávné době bavit zase více s pěstováním něčeho zeleného. Kdysi to byly kaktusy, skalka. Pak to ustoupilo a cca 2 léta zpátky to v Praze bylo zahradničení na dvoře činžovního domu, kde to bohužel bylo demotivující – alkoholem podpoření sousedé dokáží zničit pěknévěci už samotnou přítomností… Ale to je v minulosti. Teď mám svůj balkón. O poznání menší než ten dvůr v Praze, ale zase můj. A s daleko více slunečního svitu. Je radost sledovat dar života v zelené verzi – z miniaturního zrníčka se vyloupnou dvě nitky, které mají jednoduché úkoly. Jedna hledá vodu. Druhá hledá sluníčko, aby tu vodu mohla nějak zpracovat. Hledal jsem vhodný způsob jak zhodnotit horoucí balkón a omezenou plochu. Narazil jsem na styl pěstování „microgreen“ – rostlina se sklidí pro svou mladou zeleň po několika dnech a nečeká se na cílový produkt. Takže se z hrachu stává tak trochu bylina/koření. Cesty a rady jsou různé – vevnitř, venku, na světle, ve tmě… Ukázka, jak to vlastně vypadá po 3. dni.

Tohle je mladý hrách. Docela pěkné. Zajímavé je srovnání mezi brokolicí, která byla vevnitř a tou, která si užívala na sluníčku. Ta vnitřní je znatelně vyšší, ale žlutá, protože neměla světlo, které pomáhá k zelené barvě. Dneska (další den) jsou venku na sluníčku a postupně se ze žluté mění na sladce zelenou.


Jak jsem na začátku zmiňoval ten mladý kořínek, tak dole je tu fotka, jak vlastně divoce ty kořínky hledají vodu a jakmile ten hlavní kořen roste do délky, tak se postupně objevují kořeny adventivní, které vypadají jako malé chloupky. Průhledné plastové misky umožňují tenhle pohled zespoda. Jinak je toto schováno v hlíně. Dal jsem i 2 misky pohanky, kterou mám rád od školních let. Výhod je spousta a vlastně až teď zjišťuju, jak vypadá třeba její květ (ačkoli ne z vlastní zkušenosti, to mě teprve čeká si myslím). Udělal jsem více fotek, které jsou vidět v galerii tady. A na rozloučenou ty kořeny:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *